Almanya’daki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma

Almanya’da kamu çalışanlarının toplu iş kontratı görüşmelerinde uzlaşmaya varıldı. Yaklaşık 2,5 milyon kamu çalışanını kapsayan görüşmelerin dördüncü tipi, dün Potsdam yapıldı. İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Birleşik Hizmet İşleri Sendikası (Ver.di) ve Alman Memurlar Birliği (DBB) görüşmelerde uzlaşmaya varıldığını kamuoyuna duyurdu.

Anlaşmaya nazaran kamu çalışanları enflasyon sonucunda ortaya çıkan pahalılığı dengelemek için bir defaya mahsus olmak üzere kademeli olarak toplamda 3 bin euro’luk bir ödeme alacak. Maaşlara ayrıyeten 1 Mart 2024 tarihinden itibaren bir birinci adım olarak 200 euro’luk artırım yapılacak. İkinci adım olarak da 340 euro’dan az olmamak koşuluyla artırımlı maaşlar yüzde 5,5’i oranında artırılacak. Kontratın mühleti 24 ay olarak belirlendi.

‘GREV VE PROTESTOLAR İŞE YARADI’

DBB Genel Başkanı Ulrich Silberbach oran olarak tüm maaş kümelerinde artışın yüzde 8 ila yüzde 16 ortasında olduğunu belirtti. Silberbach belediyelerde daha fazlasını elde etmenin mümkün olmadığını, birçok belediyenin mali açıdan zayıf olduğunu söyledi. Silberbach “Bu uzlaşma dahi son aylarda çok sayıda ikaz grevi ve protesto hareketi olmasaydı düşünülemezdi. Meslektaşların hareketleri işe yaradı” diye konuştu.

Ver.di Başkanı Frank Werneke de uzlaşmanın “ağrı eşiğine yaklaştığını” belirtti lakin Mart 2024’ten itibaren geçerli olacak artışın oran olarak yüzde 16,9’a varan bir maaş artırımına tekabül ettiğini ve bunun da olumlu olduğunu söyledi. Çalışanların büyük çoğunluğunda bu artışın yüzde 11’in üzerinde olduğunu belirten Werneke “Bu gelirin kalıcı bir biçimde yükselmesi manasına geliyor” dedi. Werneke sonucun yeniden de çalışanlar açısından zayıf tarafları olduğunu belirterek artışın uzun vakte yayılmasını ve maaşlara genç yansımasını bu zayıflıklar ortasında saydı.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser ise varılan sonucu “iyi ve adil” olarak niteledi. Vergi kesintisi olmayan ödemelerin çalışanların cüzdanında tesirini hissettireceğini söyleyen Faeser “Sendikaların taleplerine, zorlayıcı haldeki bütçeye nazaran sorumluluğunu alabileceğimiz ölçüde, cevap vermeye çalıştık” diye konuştu. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir