Basbaş’la yatırımcı çekmeye başladı

İZMİR (İGFA) – İzmir Bergama’da 2.5 milyon metrekare alana kurulan Batı Anadolu Hür Bölgesindeki çalışmaları yerinde görmek için, bölgeyi kuran ve işleten BASBAŞ’ı ziyaret eden İzmir Gazeteciler Cemiyeti Lideri Dilek Gappi, İGC Genel Sekreteri Mehlika Gökmen, İGC Üyesi Sevimli Yörük, 9 Eylül Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Macit Sefiloğlu, 9 Eylül İnternet Sitesi Dijital Medya Danışmanı Levent Özen, şirketin Yönetim Kurulu Lider Vekili ve CEO’su Dr. Faruk Güler’den bilgi aldılar.

20 BİN KİŞİYİ İSTİHDAM EDECEK

Dr. Faruk Güler, Ege Özgür Bölgesinin tam doluluk oranına ulaşmasından sonra yeni bir hür bölge kurma arayışına girdiklerini ve 2 yıllık bir arayıştan sonra en uygun lokasyon olarak İzmir Bergama’nın tespit edildiğini vurguladı. Tam doluluğa ulaştığında Batı Anadolu Hür Bölgesinde 20 bin kişinin istihdam edileceğini vurgulayan Dr. Faruk Güler, bu yatırım sayesinde bölgedeki gençlerin iş sahibi olacağını ve ekonomik kalkınmanın sağlanacağını vurguladı.

5G ALTYAPISINA SAHİP BİRİNCİ ÖZGÜR BÖLGE

Dr. Güler, Batı Anadolu Özgür Bölgesinde 5G kullanılarak üretim yapılacak bir altyapının olacağını ve Türkiye’de, hür bölgeler içinde bu türlü bir altyapıya sahip birinci bölgenin BASBAŞ olacağını söyledi.

Serbest bölgeye yabancı yatırımcı getirmek için uğraştıklarını, Türkiye’de yatırım yapma fikri olmayan yatırımcıların İzmir’e gelmeyeceğini, bu açıdan birinci olarak Türkiye’yi tanıttıklarını, ikna ettiklerini söyleyen Dr. Güler, yatırımcılara iş dünyasının realitelerini anlattıklarını da söz etti. Dr. Güler, bölgeye ziyaretlerinden ötürü İGC Lideri Dilek Gappi ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Dokuz Eylül Gazetesi yöneticilerine teşekkür etti.

BU YIL 4 FİRMA ÜRETİME BAŞLIYOR

İGC ve Dokuz Eylül Gazetesi yöneticilerine Batı Anadolu Özgür Bölgesinde saha çeşidi yaptırarak çalışmalar hakkında bilgi veren BASBAŞ Kiralama Müdürü Volkan Gezen, Bölgede bu yıl 4 firmanın üretime başlayacağı bilgisini verdi. Türkiye’nin en kıymetli deniz, kara ve demir yolları kontaklarının kesiştiği noktada kurulan Batı Anadolu Hür Bölgesinin toplam 2.5 milyon metrekare alana sahip olduğunu belirten Gezen, şunları söyledi: “Türkiye’de, özgür bölgeler içinde 5G altyapısına sahip birinci bölge olarak sürdürülebilir ve etraf dostu bir anlayışı benimsiyoruz. Burada tüm bölgeye hizmet verecek 500 kişilik mutfağımız kurulmuş durumda. Önümüzdeki 5-6 yıl boyunca yaklaşık 6 bin şahsa yemek üretecek besin üretim tesisinin inşaatına başlıyoruz. Ayrıyeten BASBAŞ’ın bünyesinde hizmet verecek Ortak Sıhhat ve Güvenlik Ünitesi binası tamamlanmış durumda. Ayrıyeten 400 bin metrekarelik yeşil alan ve spor merkezi bulunacak. Bankaların da yer alacağı bölgede çok büyük firmalarla önemli paydaşlıklar kurarak Teknoloji Merkezi’ni de hayata geçiriyoruz. Bölgeye zirveden bakan ve içinde restoranın da olacağı toplumsal tesisimizi de inşa edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir