Başkan Büyükkılıç, Dünya Snowcross Şampiyonası Açılış Seremonisi’nde

Mehmet UZEL / KAYSERİ (İGFA) – Türkiye’de birinci kere yapılan Snowcross Dünya Şampiyonası, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşiyor. Dünya Kar Motosikleti Şampiyonası’nın açılış ayağı İstikbal SNX Türkiye etabı ile Kayseri Erciyes’te yapılıyor.

Tekir Kapı’da gerçekleşen açılış merasimine Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç’ın yanı sıra TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı, AK Parti Kayseri Vilayet Lideri Fatih Üzüm, Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Başkanı Bekir Yunus Uçar, Milletlerarası Motosiklet Federasyonu (FIM) Snowcross Temsilcisi Isa Ismaeel Alawadhi, ve dünyanın dört bir yanından gelen yarışmacılar katıldı.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ: “BURASI COŞACAK”

Başkan Büyükkılıç, bu türlü bir hoş tertipte emeği geçenlere teşekkür ederek, “Burası coşacak, hem yurt içi hem de yurt dışından gelenler Kayseri’mizi, Erciyes Kayak Merkezi’mizi, gururumuz olan bu pahası paylaşmış olacak” dedi.

Sporuyla, gastronomisiyle, en kıymetlisi kreatif, inovatif insanıyla, yatırımcısıyla, Kayseri’nin hoşluklarından bahseden Büyükkılıç, “Her birinize başka farklı beğenilen geldiniz diyorum. Erciyes’imizin bembeyaz gelinliğe büründüğü ortamda sizlere kayakla buluşmanızı tavsiye ederek, yeterli ki varsınız diyorum. Sağ olun, var olun” dedi.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar da Erciyes’in büyük bir nimet olduğunu, çok büyük özellikleri barındırdığını vurgulayarak, “Özellikle Memduh Büyükkılıç liderimizin yatırımlarla, gerçekleştirdiği projelerle burası çok daha kıymetli bir hale geldi, başarılı faaliyetler yapılır hale geldi. Bizim için, Kayseri için burası büyük bir iftihar kaynağı oldu” diye konuştu.

VALİ ÇİÇEK: “ERCİYES’İMİZ İÇİN BÜYÜK GÜN”

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ise “Erciyes’imiz için büyük gün. Müsabakayı yüzümüzün akıyla tamamlayacağız. Bugün milat olacak. Daha evvel de Büyükşehir Belediye Liderimizin öncülüğünde memleketler arası çok fazla tertip yapılmıştı. Bu tertiple birlikte öteki bir boyuta adım atıp, bunu da süratle devam ettireceğiz” diye konuştu.

Vali Çiçek, Lider Büyükkılıç’ın Kayseri’de turizmi ve sporu öbür bir boyuta taşımak için gayret verdiğini belirterek, “Cumhurbaşkanlığı’mızın himayelerinde yürütüldüğü için Sayın Cumhurbaşkanımıza, bu organizasyonu yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’a teşekkür ediyorum. Kayseri’de turizmi, Kayseri’de sporu diğer bir boyuta taşımak için büyük bir gayret verdi, takımıyla birlikte nasıl gayret verdiklerini en yakın gören birisi olarak Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik ediyorum” diye konuştu.

AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı da dünyanın dört bir tarafından Erciyes’e akın edildiğini belirterek, Erciyes Kayak Merkezi ve tesisler hakkında bilgiler paylaştı. Bu hafta sonu yapılacak yarışlarda Kayseri markasının Erciyes ile birlikte tüm dünyada bilinmesine, 82 ülkede televizyon ve spor kanalları tarafından canlı verilerek, kentin tanınmasına vesile olacağını tabir etti.

Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar ise çok büyük bir heyecanı, çok büyük bir gurur duydukları tertip içerisinde olduklarını belirterek, “Kayseri’de bu işe gönlünü verebilecek bir Gökmen Valimizin, bu işe gönlünü verebilecek, grubu ile hizmeti ile bir Büyükşehir Belediye Liderimiz olduğunu biliyorduk. Kayseri Erciyes’te, dünyada 3 milyar beşere Türkiye’yi, Kayseri’yi ve Erciyes’in ismini ezberletiyor olacağız” dedi.

Uluslararası Motosiklet Federasyonu (FIM) Snowcross Temsilcisi Isa Ismaeel Alawadhi ise birinci kere Türkiye’de gerçekleşen bu şampiyonaya ilginin büyük olduğunu belirterek, bütün ülkelerden gelen yarışçılara teşekkür etti.

Bir açılış konuşması yapan Infront Snowcross General Manager Patricia Maskarova da bu tertipte emeği geçenlere teşekkür edip, Türkçe ‘görüşürüz’ diyerek konuşmasını sona erdirdi. Maskarova, Lider Büyükkılıç’a jest yaparak, teşekkür plaketi takdim etti.

Konuşmaların akabinde açılış seremonisinde dünyanın dört bir yanından gelen yarışmacılar tanıtıldı. Lider Büyükkılıç ve Akar, dünya şampiyonasında ülkemizi temsil eden iki atlet ile de görüştü.

DÜNYA ŞAMPİYONLARI KAYSERİ’DE DÖNEME BAŞLIYOR

Uluslararası Motosporları Federasyonu (FIM) ve Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun (TMF) tertibinde Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turizm Geliştirme Ajansı, Kayseri Valiliği, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Spor Toto, SASAD dayanaklarıyla yapılacak İSTİKBAL SNX Türkiye, Erciyes Kayak Merkezi’nin konut sahipliğinde yapılıyor. Dünya Kar Motosikleti Şampiyonası İstikbal SNX Türkiye, Bellona, Boyteks, HES Kablo ve RHG Enertürk Güç, ANLAS, İzeltaş, ECC Tıp, Power App, Radisson Blu Mountain Erciyes ve Volta’nın sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

Dünya kar motosikletinin şampiyonlarının start alacağı İstikbal SNX Türkiye, Amerika kıtasında CBS Sport, Avrupa’da Sport TV Network, Asya ve Güney Amerika’da FOX Sport, Türkiye’de ise TRT SPOR’da yayınlanıyor. Türkiye etabının akabinde 14 Nisan’da Finlandiya, 21 Nisan’da Norveç’te yapılacak etaplarla tamamlanacak Dünya Kar Motosikleti Şampiyonası’nın birinci etabında 6 kere şampiyon olan Adam Renheim, 4 defa şampiyon olan Jesse Kirchmeyer, geçtiğimiz yılın şampiyonu Aki Pihlaja, eski şampiyonlardan Bacher Elias ile birlikte Türkiye’nin motokros şampiyonları Şakir Şenkalaycı ve Galip Alp Baysan yarışıyor.

SNX TÜRKİYE PROGRAMI

8 Mart Cumartesi günü hür idmanla başlayacak İstikbal SNX Türkiye, Isınma Çeşidi ve Sıralama Yarışı ile başlayacak. 9 Mart Pazar günü ise 14’teki açılış seremonisinin akabinde, final öncesi ısınma tipi ve her biri 15 dakika ve extra 1 çeşit olacak iki final yarışının akabinde 16’da SNX Türkiye Ödül Merasimi ve Basın Toplantısı ile sona erecek.

ERCİYES CUP İLE TÜRK YETENEKLER YARIŞIYOR

İSTİKBAL SNX Türkiye ile birlikte, ülkemizin ünlü motosiklet yarışçıları ATV ve Motosnow kategorilerinde Erciyes Cup’ta ter dökecek. ATV, 250 cc altı ve 250 cc üzeri olmak üzere 3 sınıfta yapılacak yarışlara 50’den fazla atlet katılıyor.

EN BÜYÜK KAR ŞENLİĞİ KIŞFEST DOLU DİZGİN

Türkiye’nin en büyük kar aktifliği KışFest ise 8 Mart’ta Kayseri Erciyes Kayak Merkezi’nde start alacak. 3 gün sürecek şenliğin birinci günü 8 Mart Cuma günü saat 14.00’de DJ FunkyC’nin performansıyla başlıyor. Saat 15.00’te ise Asude Cemre konseriyle devam ediyor. KışFest’in ikinci günü saat 12.00’de Ferhat Göçer Konseri ile başlayacak olup, saat 13.30’da Gülşah Tanrıöver’in sahnesiyle devam edecek. Şenliğin son günü ise saat 12.00’de İrem Derici sahnesi ve 16.30’da da Nuri Savruk konseriyle tamamlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir