Bursa İnşaat Sektörünün Gözü Suudi Arabistan Pazarında

BURSA (İGFA) – BTSO, üyelerini global rekabete hazırlamaya ve dış pazarlara açmaya devam ediyor. Ticaret Bakanlığı destekleri ile inşaat ve yapı gereçleri dalına yönelik hayata geçirilen Memleketler arası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) projesi kapsamında firmaların son durağı yatırımlar ve müteahhitlik hizmetlerinde özel bir pozisyona sahip olan Suudi Arabistan oldu. Suudi Arabistan’ın büyük projelerinden daha fazla hisse almayı hedefleyen Bursa inşaat kesimi temsilcileri Cidde’de kıymetli temaslarda bulundu. Düzenlenen ikili iş görüşmeleri aktifliği iki ülke iş dünyası temsilcilerini bir ortaya getirdi. BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak ve 11 küme firmasının yer aldığı ikili iş görüşmeleri tertibini Cidde Başkonsolosu Mustafa Ünal, Cidde Ticaret Ataşesi Oğuz Şahin, Cidde Ticaret ve Sanayi Odası Hükümet İlişkileri Başkanı Sultan Al-Hamid ve MÜSİAD Cidde Şube Başkanı Sait Barutçu da ziyaret etti.


“TİCARET HACMİ 6,5 MİLYAR DOLARA ULAŞTI”
BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın güçlü tarihi ve kültürel bağlara sahip iki ülke olduğunu söyledi. Devlet liderlerinin liderliğinde son devirde gerçekleştirilen ağır temasların ekonomik ve ticari alandaki işbirliği fırsatlarını daha da artırdığını kaydeden Şenocak, “İki ülke ortasındaki ticaret hacmi geçen yıl 6,5 milyar dolara ulaştı. İş dünyası temsilcileri olarak kısa vadede 10 milyar dolar, orta vadede ise 30 milyar dolar olarak belirlenen ticaret hacmi amacına katkı sağlamak için çalışıyoruz.” dedi.


“SUUDİ ARABİSTAN’DAKİ FIRSATLARI DEĞERLENDİRMEYİ AMAÇLIYORUZ”
Suudi Arabistan’daki cazip iş ortamının inşaat ve yapı gereçleri bölümündeki firmalara da kıymetli avantajlar sunduğunu vurgulayan Şenocak, “Türkiye’nin en kıymetli üretim ve ticaret merkezi Bursa’nın inşaat bölüm temsilcileri olarak güçlü bağlara sahip olduğumuz Suudi Arabistan ile ekonomik bağlarımızın gelişmesini istek ediyoruz. Bu kapsamda Ticaret Bakanlığımızın takviyeleriyle geliştirdiğimiz UR-GE projemiz ile Cidde’de yurt dışı pazarlama faaliyetimizi gerçekleştirdik. Suudi Arabistan’ın inşaat dalının yıllık pazar büyüklüğü 120 milyar dolar düzeylerinde. Vizyon 2030 gayeleri doğrultusunda ülkede çok değerli yatırımlar yapılıyor. Bizler de üyelerimizin buradaki fırsatları değerlendirmesini amaçlıyoruz. Bu manada çok verimli bir program oldu. Suudi firmalar etkinliğimize büyük bir ilgi gösterdi. Yaptığımız ziyaretin yeni ticari iştiraklerle taçlanacağına inanıyorum.” diye konuştu.


“ÜLKELERİMİZ ORTASINDA GELİŞEN SİYASİ BAĞLANTILARI TİCARETE DE YANSITMAYI HEDEFLİYORUZ”
BTSO Meclis Üyesi Hüseyin Kul, BTSO çatısı altında kurulan Türkiye’deki birinci inşaat ve yapı materyalleri bölümü UR-GE projesi kapsamında Suudi Arabistan’da ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdiklerini kaydetti. Türkiye ve Suudi Arabistan ortasında son periyotta siyasi bağlantılarda yaşanan olumlu gelişmeleri ticarete de yansıtmayı hedeflediklerini belirten Hüseyin Kul, şu değerlendirmede bulundu: “Suudi Arabistan’ın ‘Vizyon 2030’ projesi kapsamında NEOM, Red Sea, Qiddiya ve Diriyah Gate üzere mega projeler ile ülkedeki öbür güç, konut ve altyapı projeleri başlatıldı. Bu projelerde şimdilik Türk müteahhitlik şirketleri yaklaşık 3 milyar dolar kıymetinde proje üstlendiler. Bizler de Türk inşaat materyalleri üreticileri olarak bu pastadan hisse almaya başladık ve bunu geliştirmek üzere çalışıyoruz. Buraya gelerek lokal iş insanları ile bu kaideleri yerinde görmek, bilgi almak ve iş geliştirmek çok değerliydi. Burada çok verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Sayın Başkonsolosumuz ve Ticaret Ataşemiz de bizleri yalnız bırakmadılar. Kendilerine ayrıyeten çok teşekkür ediyorum.”
BTSO 23. Meslek Komitesi Başkanı Levent Bilek ise proje kapsamında Özbekistan, ABD ve Bulgaristan’ın akabinde dördüncü yurt dışı pazarlama faaliyetini Suudi Arabistan’a gerçekleştirdiklerini aktardı. Suudi Arabistan’ın inşaat ve yapı gereçleri dalı için büyük potansiyel taşıyan bir pazar olduğunu vurgulayan Bilek, ikili iş görüşmeleri aktifliğinin son derece yararlı geçtiğini söz etti.
BTSO heyeti Suudi Arabistan’daki temasları kapsamında ayrıyeten Levels Contracting, Marine Services Company ve Vision Construction firmalarını ziyaret ederek, işbirliği imkanlarını kıymetlendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir