Bursa’da amatör kulüplere Büyükşehir desteği

BURSA (İGFA) – Bursa’nın spor kenti özelliğinin güçlenmesi ve her gencin en az bir spor kısmıyla ilgilenmesi emeliyle birçok projeyi hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, amatör spor kulüplerini desteklemeye devam ediyor. 2018 yılında 177 amatör futbol kulübüne toplam 1 milyon 100 bin TL, 2018-2019 ve 2019-2020 futbol dönemleri için 240 amatör spor kulübünün liglere iştirak fiyatı olarak 298 bin TL, 2021-2022 futbol dönemleri için 2,5 milyon TL, 2023 yılında ise 520 spor kulübüne toplam 4,5 milyon TL’lik nakdi takviye sağlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, artık de 533 amatör spor kulübüne toplam 8 milyon TL nakdi yardım yaptı. Kulüpler bu takviyesi, spor alanı kazandırılması, gereç takviyesi sağlanması ve spora teşvik maksadıyla kullanabilecek. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki amatör spor kulüplerine takviye merasimi, ‘Futbolun Yıldızları Bursa’da söyleşisiyle başladı. Moderatörlüğünü Spor Müellifi Emre Bol’un yaptığı söyleşiye, eski ulusal futbolcular Oktay Derelioğlu ve Cihan Turhan ile eski futbolcu İbrahim Yattara katıldı. Futbol meslekleri boyunca yaşadıkları hoş anıları gençlerle paylaşan futbolcular, sporla ilgilenen gençlere tavsiyelerde de bulundu.

“BURSASPOR’U AYAĞA KALDIRMAK BOYNUMUZUN BORCU”
AK Parti Vilayet Lideri Davut Gürkan, Bursa Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Osman Kılıç, Bursa Vilayet Gençlik ve Spor Müdürü Rahmi Aksoy, spor kulüplerinin liderleri, yöneticileri, antrenörleri ve atletlerinin da katıldığı programda konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, gençlerle bir ortada olmaktan büyük memnunluk duyduğunu söyledi. Bursa’da yalnızca futbolda değil farklı branşlarda da çalışmalar yapan kulüp ve atletlerin olduğunu hatırlatan Lider Alinur Aktaş, çocukların sporla büyümesini arzuladıklarını, Büyükşehir Belediyespor bünyesinde de 26 branşta hizmet verildiğini anlattı. Hatice Kübra İlgün’ün olimpiyatlarda derece yaparak Bursa’ya bir birincisi yaşattığını hatırlatan Lider Aktaş, “Spor manasında tahminen tek gönül yaramız Bursaspor. Ben de Bursaspor’un bu halde olmasını dilek etmiyorum. Fakat aslan düştüğü yerden kalkar. Allah’ın müsaadesiyle Bursaspor’u en kısa vakitte kent olarak ayağa kaldırmak boynumuzun borcudur. Bir Bursa evladı, siyasetçi ve Büyükşehir Belediye Başkanı olarak gönülden Bursasporluyum. Bursaspor’a şuan forma reklamlarını Büyükşehir Belediyesi şirketleri veriyor. Hiç kimse hamasi nutuklarla Bursaspor’la alakalı siyaset yapmayacak. Herkes taşın altına elini koyacak. Ben Bursasporluluk sıfatımla üzerime düşen ne vazife varsa sonuna kadar yapacağım. Lakin birileri de seçim vakitleri çıkıp ‘Ya Bursaspor’a şöyle sahip çıkılmalı’ demeyecekler. Herkes ne yaptığı ortaya koyacak. Geçen hafta Bursaspor Kulübünü ziyaret ettik. Bağışlarımızı yaptık, tekrar yapacağımızı söyledik. Bunlar kısa vadeli işler. Bizim orta ve uzun vadeli planlar yapmalıyız” diye konuştu.

533 KULÜBE 8 MİLYON LİRA DESTEK
Nüfusu 3,5 milyon olan, yüzlerce amatör spor kulübü olan Bursa’ya birçok spor alanları ve tesisler kazandırdıklarını, Balkanlardan Kafkaslara kadar her yöreden gençlerin yaşadığını hatırlatan Lider Aktaş, “Bursaspor burada yaşayamayacaksa nerede yaşayacak. Amatör sporların bu manada Bursaspor’u tetikleyici bir vazifesi olacaktır. Geçen sene 520 spor kulübüne toplam 4,5 milyon TL nakdi takviye sağladık. Bu sene 533 kulübümüze toplam 8 milyon TL dağıtacağız. Tüm kulüp liderlerimize, yöneticilerimize katıldıkları için teşekkür ediyorum” dedi.

Bursa Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Osman Kılıç, Büyükşehir Belediyesi tarafından spora yapılan yatırımlardan büyük gurur duyduğunu söyledi. Bu çalışmaların sürat kesmeden süreceğine inandığını belirten Kılıç, “Bursa bir spor kentidir. 700’e yakın amatör kulüp bulunuyor. Bunların 250 tanesi futbolla ilgileniyor. Futbolda yaklaşık 3 bin tane yönetici, 22 bin tane lisanlı atlet, 1100 tane antrenör, 400’e yakın hakem, gözlemci ve saha komiseri var. Daima birlikte çok pahalı bir sivil toplum örgütüyüz. Spora verilen takviyelerden dolayı devletimize ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Konuşmaların akabinde Lider Aktaş ve protokol üyeleri tarafından amatör spor kulüplerine temsili takviye çekleri teslim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir