Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl koridoru anlaşmasının süresinin uzatıldığını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108.yıldönümü merasimleri çerçevesinde yine inşa edilen Seddülbahir Kalesi’nin açılışı ve Gelibolu Eceabat yolunun açılışına katıldı.

TAHIL KORİDORU MUAHEDESİ UZATILDI

Konuşması sırasında Erdoğan, Rusya ile Ukrayna ortasında imzalanan Karadeniz tahıl koridoru ile ilgili 19 Mart’ta bitecek muahedenin müddetinin uzatıldığını açıkladı.

“19 MART’TA BİTECEK MUAHEDENİN UZATILMASINI SAĞLADIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Birleşmiş Milletler ile birlikte Temmuz ayında imzalanmasını sağladığımız Karadeniz tahıl koridoru ile ilgili bir gelişmeyi dünya kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Rusya ve Ukrayna’nın esir takaslarıyla birlikte savaştan sonra en değerli uzlaşma konusu olan muahedenin müddeti bugün itibariyle bitiyor. Her iki tarafla da yaptığımız görüşmeler sonunda 19 Mart’ta bitecek mutabakat mühletinin uzatılmasını sağladık.

“RUSYA, UKRAYNA VE BM TARAFLARINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Bugüne kadar 800 gemi, 25 milyon ton tahılın dünya piyasalarını sağlayan bu mutabakat global besin tedarikinin istikrarı bakımından hayati ehemmiyete sahiptir. Muahedenin bir kere daha uzatılması konusunda çabalarını esirgemeyen Rusya ve Ukrayna tarafları ile BM Genel Sekreteri’ne teşekkür ediyorum”

UKRAYNA: TAHIL KORİDORU MUTABAKATI SÜRESİZ OLMALI

Ukrayna Hükümeti Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya nazaran, Başbakan Denys Shmyhal de hükümet toplantısında Tahıl Koridoru Mutabakatı’na ait değerlendirmelerde bulundu.Ukrayna’nın dünya besin güvenliğinin kilit halkalarından biri olduğuna dikkati çeken Shmyhal, “Bu nedenle tahıl mutabakatının süresiz olmasında ve otomatik olarak 120 gün uzatılması konusunda ısrar ediyoruz.” tabirini kullandı.

Shmyhal, bu türlü bir tavrı Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in (BM) de savunduğuna işaret ederek, “Saldırganın, mutabakat müddetini kısaltma teşebbüsü daha fazla şantaj yapmak ve global besin krizini tırmandırmak için yapılan bir manipülasyondur. Buna müsaade verilmemeli” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Aktüel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir