İnegöl’de 15 Temmuz Şehitleri Anıldı, Milletin Zaferi Kutlandı


Hain darbe kalkışmasının ardından 29 gece süren demokrasi nöbetlerinde bir an olsun meydanı bırakmayan İnegöl halkı, karanlık gecenin milletin kahramanlık destanıyla aydınlığa döndüğü 15 Temmuz’un 7’nci yıl dönümünde de meydanları doldurdu. Demokrasi ve Milli Birlik Gününde bir yandan şehitlerimizin acısı hissedilirken, bir yandan da kazanılan zaferin gururu yaşandı. Bu anlamlı gecede sahne alan Azerin, kahramanlık ezgileriyle İnegöllülere unutulmaz bir gece yaşattı.

15 Temmuz 2016’da yaşanan hain darbe kalkışmasının üzerinden 7 yıl geçti. O karanlık gece; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla aziz Türk Milletinin milli iradeye sahip çıkmak için sokaklara dökülmesi ve eli silahlı terör örgütü üyelerine yürekleriyle karşı koyması sonucu aydınlığa bürünmüştü. 251 vatan evladının şehit düştüğü, binlerce insanın da yaralanarak gazi unvanını kazandığı o karanlık gece, Türk milletinin dik duruşuyla adeta kahramanlık gecesine dönüşmüştü. Türk milleti, üzerinden 7 yıl geçmiş olmasına rağmen 15 Temmuz 2016’da yaşananları unutmadı, unutturmamak için de yemin etti.

MEYDAN MİLLETİN

Hain darbe kalkışmanın 7’nci yıl dönümü kapsamında 15 Temmuz 2023 Cumartesi günü düzenlenen anma etkinliklerinde de sahnede yine milli iradenin kadim nöbetçileri Türk Halkı vardı. Yurdun dört bir yanında olduğu gibi İnegöl’de de tüm halk, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününü meydanlarda demokrasi nöbeti tutarak geçirdi. Tıpkı darbe kalkışmasının yaşandığı gece gibi binlerce vatansever sokaklara indi, yapılan kalleşliği unutmadığını ve her daim milli iradeye sahip çıkmak için hazır beklediklerini gösterdi.

ANMA PROGRAMLARI GÜN BOYU DEVAM ETTİ

İnegöl’de Kaymakamlık ve İnegöl Belediyesi organizasyonuyla gerçekleştirilen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri gün boyu sürdü. Şehitlik ziyareti ile başlayan programlar sırasıyla; Gaziler Derneği ziyareti, şehitler için mevlit programı, Türkiye Yüzyılının Kahramanları 15 Temmuz fotoğraf sergisi ile devam etti.

Gündüz yapılan etkinlikler sonrası akşam 21.00’da yine meydanlar doldu. Demokrasi ve Milli Birlik Günü programına 7’den 77’ye her yaştan birey katılım gösterdi. Kaymakam Eren Arslan ve Belediye Başkanı Alper Taban başta olmak üzere; siyasi partilerin yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının Başkan, yönetici ve mensupları ile vatandaşlar programa katıldı. Bayrağını eline alanın meydana koştuğu Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerinde; kadını erkeği, yaşlısı genci herkes birlik ve beraberlik mesajları vererek caddeleri doldurdu. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli İrade Meydanında kurulan dev sahnede gerçekleştirilen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda, 15 Temmuz gecesini anlatan video gösterimleri gerçekleştirildi. Video gösterimleri sırasında o karanlık geceyi hatırlayan vatandaşlar duygularını gizleyemedi. Aziz Türk Milletinin kahramanlığı ise yine video gösterimleri sırasında alkışlarla desteklendi.

“15 TEMMUZ’U UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”

Program sırasında alanda toplanan vatandaşlara hitaben bir konuşma yapan Belediye Başkanı Alper Taban, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü için, bugünü yad etmek, hatırlatmak için yine meydanlardayız. Bildiğiniz gibi bundan tam 7 yıl önce bu meydanlarda hain darbe girişimine hep birlikte şahit olduk. 251 şehit verdik, 2731 gazi verdik. Bunları hepsi bu toplumun içerisinden çıktı. Ve biz inşallah 15 Temmuz gününü hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız. Söylenebilecek o kadar çok şey var ki. Bizlere düşen bu yaşananları unutmamak, unutturmamak. Bir daha aynı şeyler yaşanacak olsa, buradaki tüm vatandaşlarımız eminim ki şehit olmaya da gazi olmaya da hazırlar. Ben bunu biliyorum. Bu vesileyle tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha minnetle anıyorum. Şehrimizde de iki 15 Temmuz gazimiz var. Şunu özellikle yeniden ifade etmek istiyorum; bir ve beraber olmak durumundayız. Bir olalım, iri olalım, diri olalım ve hep birlikte büyük Türkiye olalım” dedi.

“MİLLET EĞİLMEDİ, TÜRKİYE YENİLMEDİ”

Ardından Kaymakam Eren Arslan kürsüye çıktı. “Bugün milletimizin demokrasi zaferini kutlamak, milli birlik ve beraberlik şuurunu hafızalarımızda canlı tutmak, kalpleri iman ve ülke sevgisiyle dolu olarak gözlerini dahi kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha yad etmek ve kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunmak adına bir araya gelmiş bulunuyoruz” sözleriyle konuşmasına başlayan Arslan, “15 Temmuz 2016 tarihinde, bu milletin silahlarıyla silahlanmış Fetöcü bir grup, istiklal ve istikbalimize darbe vurmak, Türkiye’yi bölüp parçalamak, ülkede bir iç savaş çıkararak sosyal grupları birbirleriyle çarpıştırmak, Türkiye’yi terör örgütlerinin barınağı haline getirmek, uluslararası müdahalelere açık hale getirmek için hain ve alçak bir darbe girişiminde bulunmuştur. 40 yıllık sinsi yapılanmasıyla fetöcü hainler, bir şeyi hesaplayamamıştır; bu milletin asil duruşunu, cesaretini, ferasetini, birlik ve beraberlik gücünü… 15 Temmuz, hak ve özgürlüklerin zaferidir. O gece aziz milletimiz ülkemizin geleceğine ve egemenliğine sahip çıkmıştır. 15 Temmuz gecesi millet eğilmedi, Türkiye yenilmedi çok şükür. Dünya tarihinde bir ilk olarak darbecilere darbe yapan büyük Türk milletinin önünde saygıyla eğiliyorum” ifadelerinde bulundu.

TARİHİ İNEGÖL MEHTERİ GECEYE COŞKU KATTI

Konuşmaların ardından 15 Temmuz’a dair video gösterimi ile devam eden programda, daha sonra İnegöl Tarihi Mehteri sahne aldı. Söylenen marşlarla alandaki kalabalığa büyük coşku yaşatan İnegöl Tarihi Mehteri, muhteşem gösterisiyle alkış topladı. Belediye Başkanı Alper Taban, Mehter Derneği Başkanı Mehmet Semiz’e geceye sağladıkları katkı nedeniyle hediye takdimi gerçekleştirdi.

TÜRKİYE YÜZYILININ KAHRAMANLARINI ANLATTI

Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı Mehterin ardından Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi’nden Doç. Dr. Oğuzhan Aydın sahneye çıktı. Aydın, “Türkiye Yüzyılının Kahramanları” konulu anlatımıyla 15 Temmuz’a dair önemli anekdotlar paylaştı. Söyleşiyi, alanı dolduran kalabalıkta ilgiyle dinledi. Söyleşi sonunda Kaymakam Eren Arslan, Doç. Dr. Aydın’a gecenin anısına hediye takdimi gerçekleştirdi.

AZERİN KAHRAMANLIK EZGİLERİYLE İNEGÖL’E UNUTULMAZ BİR GECE YAŞATTI

Saatler 23.00’ı gösterdiğinde ise Azerbaycan Devlet Sanatçısı unvanını taşıyan Azerin sahneye çıktı. Coşkulu kalabalığı alkışları arasında sahneye gelen Azerin, seslendirdiği kahramanlık ezgileri ve eşsiz sesiyle İnegöl’ün 15 Temmuz coşkusuna coşku kattı. Demokrasi zaferinin yıl dönümünde enerjisi ve seslendirdiği eserlerle alkış toplayan Azerin, eserlerin arasında anlatımlarıyla Türkiye-Azerbaycan kardeşliği ve iki devlet tek millet vurgusuna sık sık değindi. Konser sonunda Kaymakam Eren Arslan ile Belediye Başkanı Alper Taban, sanatçıya gecenin anısına hediye takdimi gerçekleştirdi.

Konser sonrası Kuran-ı Kerim Tilaveti, dua ve son olarak salaların okunmasıyla Demokrasi ve Milli Birlik Günü kutlamaları son buldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir