İngiltere’de grip vakaları bir ayda 7 kat arttı

İngiltere Ulusal Sıhhat Sistemi (NHS) datalarına nazaran, bir ay evvel günde 520 kişi grip nedeniyle hastanelerde tedavi görürken geçen hafta ise günde 3 bin 746 kişi tıpkı sebepten hastanelerde tedavi altına alındı.

Geçen hafta hastanelerde yatan hastaların 267’sinin ağır bakımda olduğu belirtilirken NHS, grip olaylarındaki artışın sıhhat hizmetleri üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği ihtarında bulundu.

Geçen yıl tıpkı periyotta hastanelerde günde 34 grip hadisesi ve yatak doluluk oranının yüzde 86 olduğu kaydedilirken bu yıl bu oranın yüzde 93’e yükseldiğine işaret edildi.

NHS yetkilileri, artan olaylar nedeniyle uygun şahısların Covid-19 ve grip aşılarını en kısa müddette yaptırması tavsiyesinde bulundu.

“TWINDEMIC KAYGILARIMIZ GERÇEKLEŞTİ”

NHS Ulusal Tıp Yöneticisi Profesör Sir Stephen Powis, grip olaylarındaki artışa ait açıklamasında şunları kaydetti:

“Ne yazık ki bu son grip dataları, hadiselerin yalnızca bir ayda 7 kat artması ve Covid-19’un devam eden tesirinin sıhhat çalışanını sert halde vurmasıyla ‘twindemic’ (Covid-19 ve grip salgınının tıpkı anda yaşanması) kaygılarımızın gerçekleştiğini gösteriyor.”

Hastalanan NHS çalışanının sayısı, geçen ay sonu prestijiyle yüzde 20 artarak 52 bin 556’dan 63 bin 296’ya yükseldi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir