‘Kahvaltı çocukların okul başarısını etkiliyor’

Okul çağı devrinde büyüme hızlandığı için protein muhtaçlığının ehemmiyet kazandığı söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin Koçan, “Bununla birlikte, güç muhtaçlığını karşılamak için yağ ve karbonhidrat tüketimine de dikkat edilmesi gerekiyor. Günlük alınan gücün yüzde 20’si proteinlerden, yüzde 30’u yağlardan ve yüzde 50’sinin de karbonhidratlardan alınması kıymet taşıyor. Fizikî aktivite ve büyüme gelişme suratı da bu oranlarda küçük farklılar oluşturabiliyor. Hem kaliteli protein hem de Omega 3 kaynağı olan balık haftanın iki günü, kırmızı et haftanın en az iki günü yeniden haftanın bir iki günü de bitkisel protein kaynağı olarak baklagiller kesinlikle tüketilmeli. Tekrar haftanın en az 4 günü kahvaltıda kesinlikle yumurta olmalı. Ayrıyeten zerzevat yemeklerine de kıyma eklenerek protein alımı sağlanabilir” dedi.

“DEMİRDEN VARLIKLI BESİNLER TÜKETİLMELİ”

Koçak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve öğrenme kapasitesinin artması için demir bakımından güçlü et, yumurta ve baklagiller üzere besinlerin tüketilmesi gerekiyor. Yeniden kemik gelişimi için kalsiyum muhtaçlığının karşılanması için süt ve süt eserlerinin beslenme tertibinde yer alması da kıymet taşıyor. Bunun için, günde en az iki su bardağı süt ya da yoğurt tüketilmeli, kahvaltıda da peynir eksik edilmemeli.”

“KAHVALTI OKUL MUVAFFAKİYETİNİ ETKİLİYOR”

Kahvaltının çocuklarda ve gençlerde hem fizikî büyüme ve gelişim, hem de mental gelişim açısından kıymet taşıdığını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin Koçan, “Kahvaltı münasebetiyle okul muvaffakiyetini dahi etkiliyor. Bu nedenle çocuk ve gençlere kesinlikle kahvaltı alışkanlığının kazandırılması gerekiyor. Hatta mümkünse kahvaltının aile üyeleriyle birlikte yapılması ve hafta sonları da tüm aile bireylerinin katıldığı sabah kahvaltılarının organize edilmesi alışkanlığın kazandırılmasında fayda sağlıyor. Sağlıklı bir kahvaltının içeriğinde kesinlikle peynir, yumurta, süt üzere protein kaynaklarına yer vermek gerekiyor. Ayrıyeten, lif kaynağı olarak taze zerzevat, meyve, kaliteli yağ kaynağı olarak zeytin ve ceviz de tercih edilecek eserler ortasında yer alıyor. Kahvaltı sevmeyen çocuklar için, tost, süt-müsli-meyve-kuruyemiş formunda alternatif öğünler de tahlil olabiliyor” formunda konuştu.

“İŞTAH ARTIYOR”

Enerji muhtaçlığının fazla olduğu çocukluk periyodunda iştahın arttığını belirten Koçak, “Bu muhtaçlığı karşılamak için gün içinde küçük orta öğünlerle dayanak vermek fayda sağlıyor. Orta öğünlerde kuruyemiş, meyve, süt ya da mesken üretimi küçük sağlıklı sandviçler üzere sağlıklı alternatiflerin tercih edilmesi hem tokluk hissi oluşturuyor, hem de sıhhatsiz besinlere olan eğilimi azaltıyor” dedi.

“ÜÇ ÖĞÜN YEMEK ALIŞKANLIĞINA İHTİMAM GÖSTERİLMELİ”

Çocukların, anne babanın beslenme alışkanlıklarını örnek aldığını söyleyen Koçak, “Bu nedenle konuttaki beslenme şekli ehemmiyet taşımaktadır. Meskende kesinlikle nizamlı olarak üç öğün yemek alışkanlığı olmasına itina gösterilmeli. Ailece masaya oturmak ve yemek saatlerinin planlanması da birinci adım olabilir. Ayrıyeten, fast food beslenme biçiminden kaçınmak, abur-cubur üzere sıhhatsiz besin alımının kısıtlanması da kıymet taşıyor. Çocuklar sağlıklı besin tüketimine örnek olunarak özendirilmeli” sözlerini kullandı.

“ÖĞÜNLERDE KESİNLİKLE ET VE BALIĞA YER VERİLMELİ”

Düzenli spor yapan çocuklarda güç açığı arttığı için beslenme tertibinde kesinlikle bu gereksinimin göz önünde bulundurulması gerektiğini de söyleyen Koçak, “Antrenman öncesi ve sonrası öğünler bu doğrultuda planlanmalı. Yapılan sporun tipine nazaran bilhassa protein alımına dikkat edilerek, öğünlerde kesinlikle et ve balığa yer verilmesi ve sağlıklı kemik gelişimi için süt ve süt eserlerinin orta ve ana öğünlerde bulundurulması da teklifler ortasında yer alıyor. Kâfi besin tüketimi olmayan ya da yemek seçen çocuklarda doktor kontrolünde olmak kaydıyla vitamin ya da mineral dayanağına başvurulabiliyor” biçiminde konuştu.

OKULDA TÜKETİLEN YEMEKLERE DİKKAT

Okulda tüketilen yemeklerin çocuğun kilo denetiminde ehemmiyet taşıdığına vurgu yapan Koçak, “Doygunluk sağlamak ve güç açığını gidermek için oluşturulan okul menülerinde eğitimcilere vazife düşüyor. Menülerin tüm besin ögelerini kâfi ve istikrarlı bir formda içermesi, tek tip pilav-makarna-mantı-pizza üzere karbonhidrat tarafından varlıklı olmamasına itina göstermek gerekiyor. Ayrıyeten kesinlikle yaş gurubuna yönelik gereksinim ve ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak menülerin bir diyetisyen işbirliği ile planlanması gerekiyor” dedi.

“SINAV PERİYOTLARINDA DAHA FAZLA DİKKAT EDİLMELİ”

Sınav periyotlarında beslenme alışkanlıklarının daha da kıymet kazandığını tabir eden Koçak, “Bu periyotta kesinlikle kahvaltı yapılmalı, öğün atlanılmamalı, orta öğünlerde çabuk güç vermesi için kuru meyveler, kuruyemişler tercih edilmeli” diyerek kelamlarını tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir