Rusya’dan Kılıçdaroğlu’na yanıt: “Türk halkı tercihini yaptı”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye’de 14 Mayıs’ta ve 28 Mayıs’ta geçekleşen Cumhurbaşkanlığı Seçimleri öncesinde Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Moskova’ya yönelik formdaki sözlerine karşılık verdi.

Zaharova, basın toplantısında bir gazetecinin sorusu üzerine, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefetten aday olan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’de seçim süreçlerine ‘Rus müdahalesi’ olduğu savıyla ilgili açıklamaları dikkatimizi çekti” tabirlerini kullandı.

Daha evvel Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un Kılıçdaroğlu’nun açıklamasına cevap verdiğini hatırlatan Zaharova, “Herhangi bir ek yoruma gerek yok, Türk halkı demokratik iradesiyle tercihini ortaya koydu. Bu seçime hürmet duyuyoruz. Münasebetlerimizin tüm yelpazesini geliştirmek için Türk tarafıyla nizamlı çalışmaya devam etmek niyetindeyiz. ‘Kolektif Batı’ örneğini takip etmediğimizi ve öteki devletlerin iç işlerine karışmaya çalışmadığımızı tekrarlıyoruz” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

CHP lideri Kılıçdaroğlu 14 Mayıs’taki birinci çeşit öncesinde Twitter’dan Türkçe ve Rusça yaptığı paylaşımda, “Sevgili Rus dostlarımız, dün bu ülkede ortaya saçılan montajlar, kumpaslar, deep fake içerikler, kasetlerin gerisinde siz varsınız. Şayet 15 Mayıs sonrası dostluğumuzun devamını istiyorsanız, elinizi Türk’ün devletinden çekin” sözlerini kullanmıştı.

Odav.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir