Taksiciler yüzde 100 zam istiyor

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu zam talebiyle ilgili, “Mesleğimizi sürdürebilirlik ismine ayrıyeten hizmet kalitemizin artması ismine masraflarımız oranında artırım tarifesini İstanbul Büyükşehir Belediye’mizden talep ettik. Ayın 27’sinde yapılacak UKOME toplantısında en az yüzde 100 oranında taksimetre fiyat tarifelerine artış talebimiz oldu. Toplu taşımadan çok ucuz kaldık. İstanbul’da bütün vatandaşlar toplu taşımayı bıraktılar. Taksiyle ulaşımı tercih etmeye başladılar” dedi.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu’nun imzasıyla İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanlığı’na iletilen İstanbul’da taksi fiyat tarifelerine yüzde 100 artırım talebinin 27 Temmuz’da gerçekleşecek UKOME toplantısında görüşülmesi bekleniyor. İTEO Başkanı Eyüp Aksu taksicilerin artırım talebi hakkında konuştu. İstanbul’daki kimi taksiciler artırım talebinin gerçekleşmesi gerektiğini belirtirken birtakım vatandaşlar ise taksi fiyatlarının mevcut haliyle yüksek olduğunu söz etti.

“EN AZ YÜZDE 100 ORANINDA TAKSİMETRE FİYAT TARİFELERİNE ARTIŞ TALEBİMİZ OLDU”

İTEO Başkanı Eyüp Aksu, “Bu ayın 27’sinde UKOME toplantısı yapılacak. Taksimetre fiyat tarifelerine en son 12. ayın 27’sinde 2022 yılında tarife değişikliği farkını almıştık. Yaklaşık 7 ay oldu. 7 ayda ülke genelinde masraflarımıza yüzde 100’ün üzerinde tarife değişiklikleri oldu, artırımlar yapıldı. Biz de mesleğimizi sürdürebilirlik ismine ayrıyeten hizmet kalitemizin artması ismine masraflarımız oranında artırım tarifesini İstanbul Büyükşehir Belediye’mizden talep ettik. Ayın 27’sinde yapılacak UKOME toplantısında en az yüzde 100 oranında taksimetre fiyat tarifelerine artış talebimiz oldu. Kurul kıymetlendirecek. İnşallah yüzde 100 oranında artırım almış oluruz.” dedi.

“TOPLU ULAŞIMDAN TAKSİMETRE FİYAT TARİFESİ ÇOK AŞAĞIDA KALDI ÇOK UCUZUZ”

Aksu, “Birincisi toplu taşımadan çok ucuz kaldık. İstanbul’da bütün vatandaşlar toplu taşımayı bıraktılar. Taksiyle ulaşımı tercih etmeye başladılar. İkincisi araç fiyatı, yedek modüller, personellik ve demirbaş masraflarımıza yüzde 100’ün üzerinde artırımlar yapıldı. Bu da esasen bilgilerle ortada. Biz de bu mesleği devam ettirebilmemiz için masraflarımız oranında artırım talebinde bulunmamız lazım. Bulunduk da. İstanbul’daki vatandaşlarımız taksicilere esnaf odamızın hayata geçirdiği ‘Taksim’ aplikasyonunu uygulamayı kullanırlarsa taksi bulmakta da zahmet çekmezler. ” sözlerini kullandı. Toplu taşıma fiyatları ve taksi fiyatlarını karşılaştıran Aksu, ” Toplu ulaşıma yaklaşmadık. Toplu ulaşımdan taksimetre fiyat tarifesi çok geride kaldı. Çok, çok ucuzuz. 3-4 kişi toplu taşımayı tercih etmiyor. Taksi ucuz olduğu için taksiyi tercih ediyorlar. Olağanda de, yakın aralık ve 2.5 kilometrelik seyahatlerde daima toplu taşımadan ucuz olduğumuz için taksiyi tercih ediyorlar.” dedi.

“ŞU AN KURTARMIYOR”

Taksici Cihad Soylu, “Herşeye durmadan artırım geliyor. Mesken olarak yetişemiyoruz. Masraflar bayağı arttığı için yetişemiyoruz artık. Trafik var, ilerleyemiyorsun. Para kazanmaktan yana derdimiz var, trafik kaynaklı. Şu an gördüğünüz üzere müşteri bekliyoruz, bir düşünce yok şu anda taksi açısından. Şu an taksiye gereksinim yok gereğince var. Gördüğünüz üzere sırada bekliyoruz. Pazardan tutun tamirciye kadar artırım, sigortalar artırımlı. Şu an kurtarmıyor, düşük biraz. Ne yapalım, mecbur çalışıyoruz ekmek davası olduğu için.” formunda konuştu.

“PARAN VARSA TAKSİYE BİNERSİN”

Taksici Recep Tomak, “Zam istiyoruz neden istemeyelim? Bugün tamirci bile bir motoru 7 bin TL’ye yapıyor, 200 liralık yağlama süreci 800 TL’ye çıktı. Bize de yazık, yevmiyeler arttı, mazot 27 TL oldu. Taksi lükstür, özeldir. Paran yoksa minibüs ve otobüs var. Lükstür bu, paran varsa taksiye binersin. Ben demiyorum ki vatandaş mağdur kalsın lakin ne yapacaksınız?” tabirlerini kullandı.

“HAK ETMEDİKLERİ FİYATLAR ALIYORLAR”

taksi beklediğini belirten Yeşim Kabil, “Taksi aradığımızda çok bekliyoruz, hele ki yağmurlu vakitlerde almıyorlar. Fiyatlarına sıra gelince, hak etmedikleri fiyatları alıyorlar. Kusura bakmasınlar da, bu kadar artırım olmaz. Kullanamıyoruz, toplu taşımayı tercih ediyoruz. Yeniden de yeri geliyor ekmek parasından, yemek parasından kısıp taksiye de binmek zorunda kalıyoruz.” dedi. Otobüs bekleyen Bilal Aydın ise, “İşime yürüyerek gidip geliyorum, genelde öteki hiçbir yere gitmiyorum. İşime giderken otobüs tercih ediyorum. Taksi fiyatları yüksek, bir de müşteri seçiyorlar. Allah gözlerini duyursun” dedi.

UKOME’YE DİLEKÇE

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası tarafından UKOME’ye sunulan dilekçede ise, “27.12.2022 tarihinde yapılan son taksimetre artırımından sonra geçen müddet içerisinde demirbaş masraflarımız olan yedek modül, personellik, toplumsal güvenlik prim artışları, araç sigorta kasko artışları, lastik, akü, madeni yağ üzere kalemlerde yüzde 100’ü geçen artışlardan ötürü esnafımız çok etkilenmiştir. En kıymetlisi gelirimiz ile makul müddetlerde yenilemek mecburiyetinde olduğumuz, hizmet sunduğumuz otomobillerimizi araç fiyatlarının üç katına çıkmasından ötürü kelam konusu gelirler ile yenilemek mümkün gözükmemektedir. Son ekonomik tablolar incelendiğinde hizmet veremeyecek halde durma noktasına geldik, hizmet kalitemizin düşmemesi ve sürdürülebilir taşıma hizmeti verebilmemiz için en az %100 oranında taksimetre tarife artışının birinci yapılacak UKOME toplantısında gündeme alınması ve karara bağlanması konusunda gereğinin yapılmasını arz ederiz.” tabirleri yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir