Van’da deprem tatbikatında enkaz altında kalanlar kurtarıldı

Van’da 82 işçiyle düzenlenen tatbikat, gerçeğini aratmadı. AFAD, UMKE, PAK ve İtfaiye gruplarının katıldığı zelzele tatbikatında senaryo gereği sarsıntı sonrasında araçta ve enkaz altında yaralı olarak sıkışanlar kurtarıldı.

Gerçeği aratmayan tatbikatta, gruplar bir yandan araçta sıkışan vatandaşı kurtarmaya çalışırken bir taraftan da köpekli arama kurtarma gruplarının yerinin tespit ettiği yaralılar, bulundukları yerden çıkarılarak sıhhat takımlarına teslim edildi.

Van AFAD Eğitim Uzmanı Taner Eltutan, afet ve acil durumlarla ilgili daima eğitimler yaptıklarını bunun yanı sıra afet ve acil durumlarda birlikte çalıştıkları paydaş kuramlarla birlikte de tatbikatlar düzenlediklerini söyledi.

Taner Eltutan, tatbikata ait şunları kaydetti:

“Afetlerde, acil durumlarda bir arada çalıştığımız Ulusal Medikal Kurtarma Takımları (UMKE), İtfaiye takımları, Polis Arama Kurtarma (PAK) grupları ile birlikte eğitimlerimizi aralıksız sürdürüyoruz.

Bu eğitimlerimizin devamında da tatbikatlar düzenliyoruz. Bugünkü tatbikatta bunlardan birisiydi. Senaryoda zelzele sonrasında araçta sıkışmış olan vatandaşlarımızın kurtarılması vardı.

Ardından enkaz altında yaralı olarak sıkışmış vatandaşlarımızın kurtarılması vardı. Senaryo gereği, köpekli arama kurtarma takımlarımızın yerini tespit ettiği yaralıları takımlarımız kurtardı.

Ardından da yeniden cihazlı aramayla enkaz altında sıkışmış vatandaşlarımız takımlarımızın çalışmalarıyla bulundukları yerden çıkarılıp sıhhat takımlarına teslim edildiler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir